NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Zmiana pracy czasem bywa wynikiem decyzji pracodawcy, ale często też jest owocem trudnej i czasochłonnej decyzji pracownika. Taka decyzja bywa trudna i stresująca. Istnieją jednak sposoby, aby zmienić stanowisko, pracę albo branżę bez wspomnianych efektów ubocznych. Kluczem jest właściwa analiza własnych potrzeb, oczekiwań, a także odpowiednie przygotowanie.

Nie da się ukryć, że czasy niesłabnącej lojalności do pracodawcy oraz kurczowego trzymania się stanowiska pracy przez długie lata już minęły. Obecnie pracownicy śledzą skrupulatnie zmiany zachodzące na rynku pracy i dążą do samorealizacji zawodowej. Pojawiający się deficyt pracowników w niektórych branżach jest przyczyną mobilności zawodowej, a nowe firmy kuszą atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Dzięki temu łatwiej niż dotychczas jest zmienić pracę, ale trzeba podjąć odpowiednie kroki, by nie narazić się na stres.


Zmiana pracy – poznaj przyczyny

Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Nie warto unosić się chwilą, rzucać pracy bez wykonania bilansu korzyści i strat, ani podejmować żadnych korków wbrew sobie. Każdemu pracownikowi powinno zależeć nie tylko na zatrudnieniu, ale też na rozwoju własnych kompetencji. Praca powinna zatem nie tylko owocować wynagrodzeniem finansowym, ale również satysfakcją zawodową. Oto najczęstsze przyczyny zmiany pracy:

 

  • Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie – to właściwie najczęstsza przyczyna rozpoczęcia rozważań na temat zmiany pracy. Kiepskie warunki zatrudnienia skutkują obniżeniem motywacji do pracy, ale też wieloma przykrymi konsekwencjami, np.  brakiem środków na codziennie wydatki czy na urlop, który jest niezwykle ważny w perspektywie ogólnego zadowolenia zawodowego. Finanse są ważne, i każdy kto twierdzi inaczej nie doświadczył jeszcze problemu niesatysfakcjonującej płacy. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę pracy, warto porozmawiać z szefem o podwyżce i planach zmiany pracy, być może problem uda się rozwikłać.
  • Brak jasno wytyczonej ścieżki rozwoju – każdy lubi znać swój zakres obowiązków, ale też widzieć perspektywy, kiedy te obowiązki sumiennie wypełnia. W firmie powinna być jasno wytyczona ścieżka rozwoju, ale też awansu. Stagnacja i brak docenienia mogą generować chęć zmiany pracy. Jeśli uważasz, że Twój potencjał się marnuje, nie otrzymujesz od pracodawcy opcji rozwoju (uczestnictwa w kursach, szkoleniach czy np. benefitów pozapłacowych), zmiana pracy może być dobrym krokiem. W związku z tym, że na polskim rynku pracy sytuacja maluje się całkiem obiecująco, istnieje duża szansa na znalezienie atrakcyjniejszego pracodawcy.
  • Zła atmosfera w pracy – zła atmosfera pracy powoduje zmęczenie psychiczne, wypalenie zawodowe i ogólny spadek efektywności. Sprawiedliwa ocena postępów, poszanowanie i poprawna atmosfera są ważnymi elementami życia zawodowego, dlatego jeśli czujesz się źle w swoim zespole pracowniczym, podejmij odpowiednie kroki. Najpierw warto wyjaśnić sytuację ze współpracownikami, porozmawiać o nieprawidłowościach z szefem albo rozważyć opcję zmiany stanowiska pracy. Jeśli wspomniane kroki nie są możliwe, warto pomyśleć nad zmianą pracy. Czasem nawet zarabiając nieco mniej, ale jednocześnie obracając się w kręgu przyjaznych osób, można osiągnąć satysfakcję zawodową. 
  • Rutyna – brak zapału do pracy może być jedną z oznak rutyny i zmęczenia zawodowego. Ciągłe wertowanie papierów, odbieranie telefonów, praca na produkcji czy bez kontaktu z innymi ludźmi może być nużąca i nie dawać odpowiedniej satysfakcji. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana stanowiska pracy, zmiana zakresu obowiązków albo po prostu zmiana pracy.
  • Czarne chmury nad firmą – to jedna z kwestii, na którą nie mamy żadnego wpływu. Czasem widząc, że okręt tonie, nie warto pozostawać na nim do końca. Ratunkiem może być wcześniejsze poszukanie nowej pracy, oczywiście z zachowaniem okresu wypowiedzenia umowy. Pozwoli to na uniknięcie wielu nerwów.
  • Przyczyny osobiste – czasem życie zawodowe ustępuje pierwszeństwa planom osobistym. W grę wchodzi rodzicielstwo, przeprowadzka czy stan zdrowia. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą pracy, która pozwoli na połączenie jednej i drugiej kwestii.


Konsekwencje decyzji o zmianie pracy

Decyzja o zmianie pracy nie powinna być pochopna. Analizując jej przyczyny, warto rozważyć kwestię czy możliwe jest znalezienie innego rozwiązania. Często jednak nie ma takiej możliwości, a zatem znalezienie nowego pracodawcy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę warto rozejrzeć się na rynku pracy – poprzeglądać oferty pracy i popytać wśród znajomych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentów niezbędnych do zmiany pracy. Na początku konieczne jest stworzenie atrakcyjnego CV oraz listu motywacyjnego. Decyzję o złożeniu wypowiedzenia można podjąć na dwa sposoby – już podczas poszukiwań pracy, albo dopiero po jej znalezieniu.

Drugi sposób jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ eliminuje ryzyko pozbawienia się środków do życia, jednak może być kłopotliwy z punktu widzenia przyszłego pracodawcy – czasem oczekuje on, że zaczniesz pracować niemal „od zaraz”. Trudno znaleźć złoty środek, jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Trzeba jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę musi nastąpić w określonym czasie (najczęściej zapis o terminie jest zawarty w umowie). Może on wynosić od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy.


Zmiana pracy a urlop

Często wśród osób planujących zmianę pracy pojawia się kwestia dotycząca tego, ile urlopu mogą wykorzystać u aktualnego pracodawcy oraz co z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop. Co do zasady, zmieniając pracę urlop będziemy wykorzystywać proporcjonalnie do przepracowanego okresu u dotychczasowego, a następnie u nowego pracodawcy. Tym samym odpowiedź brzmi, że nie da się przenieść urlopu do nowej pracy. W związku z tym, za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy jeszcze przed odejściem powinniśmy wykorzystać urlop. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, nie ma powodu do obaw, gdyż choć czas wolny przepadnie, to jednak otrzymamy za te dni ekwiwalent. Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Nie udzielony urlop oraz brak ekwiwalentu są rażącymi naruszeniami ze strony pracodawcy, przez co możemy dochodzić swoich praw w sądzie.


Zmiana pracy nie zawsze musi oznaczać zmiany na lepsze, ale często taką właśnie się okazuje. Brak satysfakcji zawodowej, zbyt niska płaca albo niestabilna sytuacja firmy są przyczynkami do zmiany pracodawcy. Warto się właściwie przygotować i poszukać najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki kariery. Rynek pracy prezentuje obecnie rekordowo niską stopę bezrobocia, a to daje szanse pracownikom na znalezienie atrakcyjnego pracodawcy i negocjację słusznych warunków zatrudnienia.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-sosnowiec.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Sosnowiec (1)
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018